Dieta na oczyszczanie watroby

Wpis

czwartek, 15 grudnia 2011

Dieta oczyszczająca wątrobę

Mój 8-tygodniowy plan żywieniowy jest bogaty i różno­rodny, a potrawy są właściwie ułożone pod względem żywieniowym. Należy stosować tę dietę przez pełne 8 tygodni, by całkowicie oczyścić i odmłodzić wątrobę. Nie ma jednak koniecz­ności, by po tym okresie stosowania diety przerywać ją jeżeli ktoś chce lub musi schudnąć więcej, ponieważ jest to dieta w peł­ni bezpieczna.

Ośmiotygodniowy plan żywieniowy

Przeciętny spadek masy ciała po 8-tygodniowej diecie oczyszczającej wątrobę wynosi 10 kg, ale niektórzy chud­ną dużo więcej. Z mojego doświadczenia wynika, że zażywanie dobrego toniku wątrobowego (patrz rozdział 6) sprzyja większe­mu spadkowi masy ciała, ponieważ tonik w jeszcze większym stopniu poprawia funkcjonowanie wątroby. Niektórzy powracają do stosowania tej diety w celu utrzymania właściwej masy ciała, a także dlatego, że świetnie się czują podczas jej stosowania. Kon­tynuowanie tej diety przez dłuższy czas jest bezpieczne i korzyst­ne, szczególnie w przypadku osób z chorą wątrobą lub nieprawi­dłowo funkcjonującym układem odpornościowym. W przedsta­wionym programie żywieniowym jest wiele świetnych przepisów - ta dieta nie nudzi się, ponieważ posiłki są różnorodne.

Zalecam, aby po zakończeniu 8-tygodniowego programu nadal odżywiać się zdrowo z punktu widzenia wątroby, przestrzegając dwunastu zasad warunkujących jej właściwe funkcjonowanie, omówionych w rozdziale 5. Takie postępowanie pomoże kontro­lować masę ciała i utrzymywać energię na wysokim poziomie. Je­żeli wskazania wagi zaczynają piąć się w górę, prawdopodobnie będzie to oznaczać, że spożywa się zbyt dużo tłuszczu i w takiej sytuacji sugeruję powrót do diety oczyszczającej wątrobę przez kolejne 8 tygodni.

Dieta ta jest świetnym sposobem odżywiania się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a dla wielu panów lubiących wypić przy różnych okazjach kilka drinków jest to świetny sposób, by utrzy­mać wątrobę w szczytowej formie.

Chorzy z poważnym lub chronicznym problemem zdrowot­nym, na przykład cukrzycą zakrzepicą lub chorymi nerka­mi w okresie stosowania diety oczyszczającej wątrobę powinni pozostawać w kontakcie ze swoim lekarzem. Dieta ta nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią które mają szczególne zapotrzebowania pokarmowe. Panie w tych szczegól­nych okresach życia powinny zasięgnąć porady lekarza lub spe­cjalisty ds. żywienia.

Dwa pierwsze tygodnie diety oczyszczającej wątrobę są dość łagodne i niezbyt rygorystyczne, ponieważ nie można dopuścić, aby zbyt szybko i gwałtownie została uwolniona do krwiobiegu duża ilość toksyn i substancji tłuszczowych znajdujących się w wątrobie, co mogłoby spowodować różne nieprzyjemne reakcje organizmu.

Cztery środkowe tygodnie diety są bardziej wymagające, po­nieważ zarówno organizm, jak i wątroba zdołały już przyzwyczaić się do niskotłuszczowej diety. W tym okresie bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń i zasad, ponieważ oczysz­czenie wątroby jest konieczne, aby przyspieszyć spowolnioną przemianę materii i chudnięcie. Jeżeli w tym okresie występuje zmęczenie lub ból głowy, należy wypijać dodatkową ilość wody, by szybciej wypłukać toksyny z organizmu.

Dwa ostatnie tygodnie diety oczyszczającej wątrobę są mniej wymagające niż tygodnie środkowe, ale bardziej wymaga­jące niż dwa pierwsze tygodnie diety. Jest to potrzebne, aby gład­ko przejść do zwykłego sposobu odżywiania się po zakończeniu wielotygodniowego programu żywieniowego.

Usilnie nalegam na to, by po zakończeniu 8-tygodniowej diety ściśle przestrzegać dwunastu zasad sprzyjających zdrowej wątrobie, opisanych w rozdziale 5, ponieważ tylko w ten sposób można zachować dynamiczną przemianę materii. W okresie stosowania diety jada się dużo warzyw i owoców, gdyż wątroba za nimi przepada. Surowa żywność wspomaga jej oczyszczanie i około 40 procent spożywanych pokarmów w tym okresie to su­rowe warzywa i owoce. A szczególnie korzystne dla wątroby są ciemnozielone warzywa liściaste oraz owoce i warzywa zabar­wione na pomarańczowo i czerwono, zawierające aktywne enzy­my, naturalne antybiotyki, chlorofil, karotenoidy i bioflawonoidy, które także świetnie oczyszczają jelita.

Surowe warzywa i owoce neutralizują nadmiar kwasu w orga­nizmie, dzięki czemu biochemiczna równowaga kwasowo-zasadowa przesuwa się w kierunku zasadowości, co jest szczególnie ważne dla osób z ogniskami zapalnymi w organizmie.

Większość ludzi nie jada warzyw i owoców w dostatecznej ilo­ści. Dieta oczyszczająca wątrobę powinna sprawić, że po jej za­kończeniu będzie się jeść ich więcej, ponieważ surówki i sałatki przygotowane według przepisów zamieszczonych w tej książce są bardzo smaczne. Przy okazji czytelnicy nauczą się, jak przyrzą­dzać i podawać je w atrakcyjny sposób. Wśród przepisów są też wskazówki, jak komponować wspaniałe sosy i zaprawy do su­rówek i sałatek, które je w dużym stopniu uatrakcyjniają.

W moim programie żywieniowym źródłem białka są nasiona ro­ślin strączkowych, ziarna zbóż, nasiona i orzechy występujące w różnych kombinacjach. W okresie stosowania diety oczyszczają­cej wątrobę nie wolno spożywać mięsa ani przetworów mlecznych.

Wprawdzie w jadłospisie mojej diety nie występuje czerwone mięso, wieprzowina ani drób z wyjątkiem kurczaków z ekologicz­nego chowu, ale nie uważam, że produkty te są niezdrowe, jeżeli jada się je z umiarem (powiedzmy 3-4 razy w tygodniu). Jeżeli ktoś jada produkty tego rodzaju, należy - jeżeli taki wybór istnie­je - zawsze wybierać wersję niskotłuszczową, wykrawać z mięsa cały widoczny tłuszcz i nie piec ani nie smażyć ich na tłuszczu.

W środkowej, czterotygodniowej fazie diety oczyszczającej wątrobę jest więcej dań wegetariańskich i nie wolno spożywać mięsa, kurczaków ani żółtek jaj.

Śniadanie jest z reguły lekkie i składa się z surowych owoców, ziaren zbóż z mlekiem sojowym, ryżowym lub migdałowym. A dla osób lubiących jadać duże śniadanie lub ciężko pracujących fizycznie proponuję z samego rana pyszne koktajle owocowe, na­leśniki, kanapki tostowe, burgery sojowe i bułeczki domowego wypieku.

Osoby z chorą wątrobą lub o bardzo spowolnionym metaboliz­mie mogą jadać na śniadanie tylko surowe owoce lub wypijać su­rowy sok owocowy, ponieważ jest to najbardziej skuteczny spo­sób oczyszczenia wątroby. Taki program w swej zasadzie jest identyczny z „dietą życia" Diamondów, zalecającej jadanie z rana tylko surowych warzyw i owoców.

Dieta oczyszczająca wątrobę ma trochę bogatszą ofertę śniada­niową, jest skierowana głównie do osób pracujących fizycznie. Osoby, które odczuwają dolegliwości wynikające z niskiego stę­żenia cukru we krwi w dalszej części poranka (osoby hipoglike-miczne), powinny jadać bardziej obfite śniadanie, zawierające za­równo białko, jak i surowe owoce. Dzięki spożyciu na śniadanie istotnej porcji białka stężenie cukru będzie bardziej stabilne.

Ci, którzy chcą szybko schudnąć lub mają dużą nadwagę, po­nad 20 kg, powinni ograniczyć śniadanie do surowych owoców i soków. Wielu ludzi lubi dietę oczyszczającą wątrobę i stosuje ją z radością, ponieważ jest różnorodna i pozwala ułożyć własny program żywieniowy w ramach podanego jadłospisu, spełniający indywidualne zapotrzebowanie i upodobania.

Przepisy na potrawy przyrządzane na lunch i kolację można wymieniać, a więc jeżeli ktoś lubi jadać obfity lunch, może wyko wyko­rzystać przepis na potrawę kolacyjną a na kolację zjeść danie lun-chowe. Jeśli ktoś ma chęć na duży posiłek, może zjeść zupę i da­nie główne lub danie główne i deser. Będąc na diecie oczyszcza­jącej wątrobę, nie należy jadać więcej niż dwa dania na jeden posiłek, ponieważ nadmiar pożywienia lub jego niewłaściwy skład stanowią duże obciążenie dla wątroby.

Jadłospis zawiera wiele propozycji na danie główne i zupę, ale jeżeli ktoś nie jest bardzo głodny, należy zawsze decydować się na przyrządzenie czegoś lżejszego, czyli surówkę, kanapkę z jakąś sa­łatką lub zupę. Proszę pamiętać, że najważniejszym przykazaniem z punktu widzenia zdrowej wątroby jest wsłuchiwanie się we włas­ny organizm (patrz rozdział 5) i odczytywanie sygnałów z niego płynących. Jeżeli w porze lunchu lub kolacji nie odczuwa się duże­go głodu, należy zjeść surówkę lub wypić sok. Może właśnie w tym czasie wątroba ciężko pracuje nad wydalaniem wszystkich toksyn i tłuszczu zgromadzonych przez całe lata niewłaściwego odżywia­nia się. Ta praca jest wręcz święta, więc nie należy jej przerywać. Proszę pamiętać, że spokojnie można opuścić posiłek, jeżeli głód nie nęka, oraz to że - jak pokazują badania prowadzone z udziałem zwierząt - małe niedożywienie sprzyja długowieczności. Nie trze­ba robić sobie wyrzutów, jeżeli nie zjadło się jakiegoś posiłku, moż­na wypić sok, zjeść owoc lub surówkę. Od dawien dawna stosowa­no głodówkę jako sposób na odmłodzenie się i rewitalizację.

W jadłospisie są również desery i słodycze, ponieważ niektórzy nie mogą się obejść bez czegoś słodkiego po wieczornym posiłku. Proponuję proste sałatki owocowe, a także różne egzotyczne słod­kości. Nie są one groźne, ponieważ w tym menu nie ma miejsca dla potraw, które zakłóciłyby proces oczyszczania wątroby.

Jeżeli po zjedzeniu dania głównego odczuwa się sytość, można zjeść potem tylko jakiś owoc lub w ogóle nic nie jeść. Przypomi­nam, że należy reagować na prawdziwy głód, a nie ulegać apety­towi będącemu wytworem własnego umysłu.

Zjedzenie przekąski między posiłkami, gdy odczuwa się głód, jest w porządku. W okresie stosowania diety oczyszczającej wą­trobę można maksymalnie spożyć trzy główne posiłki i przekąski między nimi, ale sugeruję, aby nie jadać więcej niż 2-3 przekąski dziennie, zwłaszcza w przypadku osób pragnących schudnąć. Na przekąskę można zjeść surową marchewkę lub seler naciowy, jed­ną pomarańczę lub jabłko, garść surowych migdałów czy suro­wych nerkowców, różnych nasion lub rodzynków. Inny rodzaj zdrowej przekąski to jeden wafel ryżowy lub kawałek Ryvity z awokado lub hummusem. Ale zamiast przekąski można wypić surowy sok. Proponuję sok z marchwi, selera naciowego, buraka, jabłka, szpinaku i świeżego kłącza imbiru w różnych kombina­cjach. W okresie stosowania mojej diety bardzo przydatna, wręcz niezbędna jest dobra sokowirówka; surowe soki owocowe i wa­rzywne są silnym lekarstwem i tonikiem oczyszczającym wątro­bę, dlatego odgrywają ważną rolę w tej diecie. Surowy sok to najlepsza przekąska w okresie stosowania diety oczyszczają­cej wątrobę. Osoby o delikatnym żołądku i ci, którzy pragną zwiększyć spożycie płynów, powinny rozcieńczać soki dobrą czystą wodą i/lub kostkami lodu (też z takiej wody).

Proszę pamiętać, że niektóre produkty nie nadają się na przeką­ski w okresie stosowania mojej diety i zalecam ich unikanie. Są to przetwory mleczne (mleko, masło, ser, śmietana, jogurt, a ponad­to lody, czekolada), paczkowane chrupki, chipsy, słone paluszki i precelki, prażone i solone orzeszki, konserwowane mięso, cia­steczka i ciastka, lizaki, cukierki i wszystkie inne paczkowane produkty pełne dodatków chemicznych, soli i zdenaturowanego tłuszczu. Wszystkie są dla wątroby prawdziwym przekleństwem.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
leczeniewatroby
Czas publikacji:
czwartek, 15 grudnia 2011 12:22

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • annakasprzyk napisał(a) komentarz datowany na 2012/07/21 21:23:12:

  PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
  Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco i antycukrzycowo sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, TJ. IŻ PRODUKTU. *****

  TABELE TE OPRACOWALI NAUKOWCY Z KRAKOWSKIEGO INSTYTUTU NAUKOWEGO:
  O nazwie: IRL KRAKÓW. Spróbuj tak jeść, choćby kilka dni, a poczujesz się lżej i zdrowiej. Jemy niskotłuszczowo, 0% zatruwających toksyn, energetyczne tzw. NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Skuteczne, zdrowe i WARTO.

  DOSTOSOWANIE SIĘ DO TABEL ZALECANE I DOZWOLONE, POZWALA W 2-3 DNI:
  Ustabilizować poziom cukru we krwi i NIE jest to TRUDNE.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
  Książka, pt. PORADNIK ŻYWIENIOWY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. *****
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
  ADRES: www.instytutirl.com.pl/

  BH.56.
  ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

  Biologia, medycyna.

 • pawelek444 napisał(a) komentarz datowany na 2013/03/14 17:37:14:

  A ja zrezygnowałem ze smażonych potraw. Nie jem nic co jest smażone i moja wątroba jest dzięki temu w lepszej kondycji. Próby wątrobowe zdecydowanie poprawiły się. Tak że wystarczy dużo samozaparcia i silnej woli - co wcale nie jest łatwe, bo wiadomo, że dużo rzeczy szkodliwych jest smacznych.

Dodaj komentarz